Historia szkoły

Dzieje Publicznej Szkoły Podstawowej w Byczynie sięgają 2 połowy XIX wieku. Pierwsze wzmianki o istnieniu szkoły elementarnej pojawiają się w opisie powiatu nieszawskiego w 1864 roku. W 1891 powstał nowy budynek szkolny.

Po II wojnie światowej (podobnie jak w okresie międzywojennym) w szkole pracowało 3 nauczycieli. Z przedwojennego grona w 1945 roku do pracy w szkole wróciła tylko Anna Banaszkiewicz. Kierownik szkoły, Tadeusz Fabisiński, został w czasie wojny aresztowany i wywieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau. Po wojnie zamieszkał
w Anglii. Trzecia, z przedwojennego zespołu nauczycielskiego, Fabisińska, po wyzwoleniu pracowała w Sędzinie a później w Dobrem.

Po wojnie w szkole uczyło się około 300 dzieci. Do dyspozycji mieli zaledwie 3 sale lekcyjne, w tym jedną dzierżawioną w domu parafialnym. Warunki w szkole były bardzo trudne, ponieważ Niemcy dokonali grabieży wielu przedmiotów. Brakowało wszystkiego: ławek, krzeseł, książek (stan biblioteczny przed wojną to 1300 woluminów, po wojnie zaledwie 412 – głównie z bibliotek dworskich i nauczycielskich).

Po wielu staraniach, zarówno grona pedagogicznego, mieszkańców wsi jak również władz gminnych w 1947 rozbudowano miejscową placówkę oświatową. Od tego roku pracowało już 4 nauczycieli, a liczba etatów systematycznie wzrastała.

Do połowy lat 50 XX wieku przeprowadzano w szkole egzaminy dla analfabetów, kursy dla młodzieży i kursy przysposobienia rolniczego.

Zarówno w okresie międzywojennym (dzięki staraniom kierownika B. Zielonki – późniejszego adiunkta na wydziale archeologii UMK), jak i po wojnie w szkole działało: Koło Młodzieży, chór oraz zespół aktorski. Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowywali akademie i przedstawienia dla całej społeczności wiejskiej, które często odbywały się
w remizie OSP.

W roku 1967 po raz kolejny rozbudowano byczyńską placówkę oświatową.

Od września 1973 roku przy szkole zaczęło działać Ognisko Przedszkolne – początkowo tylko 2 razy w tygodniu.

W 1979 roku założono radiowęzeł. Zajęli się tym absolwenci Technikum Elektronicznego w Bydgoszczy, między innymi wychowanek Publicznej Szkoły Podstawowej w Byczynie, Mirosław Mańkowski.

Cały czas prężnie działało harcerstwo, którego członkowie wyjeżdżali na zimowiska
w góry, gdzie uczyli się jeździć na nartach.

Kierownicy i dyrektorzy Publicznej Szkoły Podstawowej w Byczynie:

Przybysz Władysław

Zielonka Bonifacy - (1929-1935)

Fabisiński Tadeusz - (1935-1939)

Gronkowski Henryk - (1945-1949)

Słupecki Władysław - (1949-1950)

Wróbel Stanisław - (1950-1971)

Kulpa Irena - (1971-1972)

Szporka Zygmunt - (1972-1999)

Becińska Sława - (1999-2018)

Nowacka Wioletta - (2018- 2022)

Kazimierczak Barbara - (2022- obecnie)