Co nowego w byczyńskiej placówce...

W ostatnim czasie w byczyńskiej placówce oświatowej wiele się zmieniło. Podczas modernizacji wnętrza szkoły zdjęto stare płyty, wyrównano ściany i je odmalowano. Korytarz stał się przestrzenny i jasny. Dzięki pomocy OSP w Byczynie i rodziców zniknęły piece kaflowe. W ich miejsce pojawiły się indywidualne szafki. Uczniowie będą mogli w nich przechowywać swoje rzeczy i pomoce dydaktyczne.

Na ścianach korytarzy widnieją pięknie oprawione dyplomy, które świadczą o umiejętnościach i sukcesach naszych uczniów. Zapoczątkowano również nową tradycję prezentacji wizerunku absolwentów na korytarzu. Na tablicach ściennych zaprojektowano dwie stałe ekspozycje. Jedna przedstawia treści patriotyczne – symbole narodowe, a druga pokazuje najważniejsze elementy kulturowe i umiejscowienie Kujaw na mapie Polski.

Oddano do użytku gabinet profilaktyczny, gdzie swoją pracę może swobodnie wykonywać pielęgniarka szkolna. Dzięki przytulności tego pomieszczenia uczeń ma możliwość indywidualnej, nieskrępowanej rozmowy z wychowawcą, pedagogiem czy pielęgniarką. Wygospodarowano także lokum, w którym uczniowie mogą swobodnie zmienić strój przed zajęciami wychowania fizycznego.

Zostały zagospodarowane nowe pomieszczenia. W jednym z nich urządzono nowoczesny pokój nauczycielski. W drugim lokalu zaaranżowano sekretariat, który wzbogacono o potrzebne urządzenia biurowe. Nowoczesnego wizerunku nabrał również gabinet dyrektora.

Przeniesiona i odnowiona świetlica szkolna zapewnia uczniom bezpieczne oczekiwanie na autobus, stwarza możliwości odrobienia pracy domowej, a także dba o wszechstronny rozwój osobowy i rozwija zainteresowania.

Zmieniono też wygląd i miejsca wielu sal lekcyjnych i biblioteki. Klasopracownia przyrodnicza została wyposażona w nowe pomoce dydaktyczne. Do pracowni językowej i artystycznej zakupiono monitory interaktywne.

Największym przedsięwzięciem było urządzenie sali komputerowej. Wymieniono podłogę, zakupiono 11 komputerów oraz zestaw krzeseł i biurek. Dzięki tym działaniom pracownia liczy 17 stanowisk komputerowych ze stałym i szybkim dostępem do Internetu. Ułatwia to naszym uczniom sprawne poruszanie się w wirtualnym świecie i zgłębianie jego tajemnic, co obecnie jest niezwykle istotne. Staraniem pracowników szkoły została rozszerzona sieć komputerowa, przez co nowe sale na piętrze mają dostęp do zasobów Internetu. W planie jest również wyposażenie biblioteki i świetlicy w stanowiska komputerowe.

Zmianie uległo również obejście szkoły. Przy pomocy byczyńskich strażaków wycięto drzewa, usunięto korzenie, a w ich miejsce powstał skwerek zieleni. Cały teren objęty inwestycją został urozmaicony o nowe nasadzenia, ciekawe gatunki roślin oraz kompozycję przestrzenną. Projektantem i wykonawcą całości był pan Grzegorz Jaskulski.

Dbając o bezpieczeństwo uczniów, od 4 listopada na terenie szkoły funkcjonuje monitoring wizyjny. Zamontowano kamery, które monitują teren wokół placówki oświatowej jak i szkolne korytarze.

Od września uczniowie mogą korzystać z siłowni zewnętrznej znajdującej się przy placu zabaw. Inwestycja ta powstała dzięki pozyskaniu funduszy przez Gminę Dobre.

Wszystkie podjęte działania mają na celu zapewnić uczniom bezpieczeństwo, stwarzać im jak najlepsze warunki do nauki i rozwoju. Wymagało to dużego nakładu pracy i zaangażowania wielu osób. Planujemy kolejne inwestycje, a za dotychczas okazaną pomoc wszystkim serdecznie dziękujemy.