Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

W 2011 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Żołnierze Wyklęci”, „Żołnierze Niezłomni” - polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne – antykomunistyczny, niepodległościowy ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.

Sama nazwa "Żołnierze Wyklęci" powstała w 1993 roku, gdy Liga Republikańska, organizacja antykomunistyczna działająca w latach 1993-2001, przygotowywała wystawę na Uniwersytecie Warszawskim poświęconą podziemiu antykomunistycznemu z drugiej połowy lat czterdziestych i początku lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Szukano wówczas wspólnej nazwy dla oddziałów, które po zajęciu Polski przez Armię Czerwoną podjęły walkę z komunizmem.

https://www.youtube.com/watch?v=qOYQlsjb3P0&feature=youtu.be - Koncert "MŁODZI NIEZŁOMNYM"